Tényleg vannak olyan tünetek, amelyeket csak férfiak produkálhatnak? Érdemes hölgyeknek is elolvasni az alábbi gyűjteményt, hogy tudják, mikor kell életük párját orvoshoz zavarni.
A legtöbb férfi számára az orvosi vizsgálatok feleslegesnek és időrablónak tűnnek, és hacsak nem nagyon fájdalmasak, a tüneteikre sem fordítanak elegendő figyelmet. Pedig ha tisztában vagyunk a saját testünk működésével és észrevesszük az eltéréseket, súlyos betegségektől is megóvhatjuk magunkat.
Ha a korábbinál gyakrabban kell vécére mennünk (különösen éjjelente), ha vizeletcsöpögést tapasztalunk, ha az inger nagyon sürgető, vagy ha a vizeletürítés elkezdése nehézkes, fájdalmas, az megnagyobbodott prosztatára, de a prosztata daganatára is utalhat.
A herén tapintható dudor, kinövés, a nehézség-érzet vagy bármilyen más elváltozás jelezhet bőrgyógyászati gondokat, de heredaganatot is.
A vesekövek többféle összetételűek lehetnek, méretük a néhány milliméterestől a több centisig változhat. Kialakulásukban szerepe lehet bizonyos, anyagcserét érintő betegségeknek, gyógyszereknek, táplálkozási szokásoknak, genetikai hajlamnak vagy anatómia rendellenességeknek is.
A vesekövesség tipikus tünete a veseköves roham. Ez rendkívül erős, görcsös, háti vagy esetenként lágyékhajlatba sugárzó fájdalommal jár, ehhez vérvizelés is társulhat. Hasi ultrahangvizsgálat során többnyire igazolható a kő, vagy az általa létrehozott vizeletpangás, ill. üregrendszeri tágulat. Az akut tünetek jelentkezésekor fájdalomcsillapító és görcsoldó kezelés szükséges. A kő méretétől és elhelyezkedésétől függően szükségessé válhat urológiai kezelés (gyógyszeres, sebészeti vagy ún. „kőzúzás”). A kövek esetenként spontán távoznak a húgycsövön keresztül.
Húgyúti kövek előfordulnak a húgyhólyagban is, a betegnek sok kellemetlenséget okozva.
A vizeletben vagy a székletben észrevehető vér soha nem elhanyagolható tünet. Jelezhet gyulladást vagy aranyeret, de gyakran a hólyag-, vese- vagy bélrendszeri daganatok egyik első jele. Mindenképpen érdemes felkeresni az orvosunkat ezzel a tünettel, még akkor is, ha nem jár együtt fájdalommal.
Nem ritka betegség, a tünetei azonban esetenként nehezen azonosíthatóak. A betegek leggyakrabban alhasi, a péniszbe vagy a herékbe sugárzó fájdalomról, illetve nyomásérzésről, vizelés vagy szexuális együttlét során érzett fájdalomról panaszkodnak. A gyulladás oka leggyakrabban bakteriális fertőzés, kezelése ilyenkor prostalgene történik. Krónikus gyulladás esetén az alfa-receptor-blokkolók segíthetnek a simaizomsejtek ellazulásában, ezáltal kialakítva a megfelelő vizeletáramlást.
A nyelési nehézségek és a gyomorégés időről időre mindenkit érinthetnek, az oka lehet egy egyszerű torokgyulladás, nehéz ételek fogyasztása vagy valamilyen stresszreakció is, de ha egyéb tünetek is társulnak mellé, például hányás vagy fogyás, illetve ha a nyelési nehézségek hosszabb időn keresztül tartanak, mindenképpen ki kell zárni a nyelőcső-, illetve a gyomordaganat lehetőségét.
A dohányosok esetében megnövekedett esélye van a szájüregi daganatok kialakulásának. Mindenképpen érdemes megmutatni orvosnak, ha fehér vagy vöröses foltokat, nem gyógyuló sebeket, kinövéseket veszünk észre a száj belső részén vagy az ínyen, esetleg a száj sarkában. Az íny vérzése is figyelmeztető jel lehet: az ínybetegségek az egész testre kiterjedő gyulladásokhoz is vezethetnek.
A nem múló (4 hétnél tovább tartó) köhögéssel mindenképpen orvoshoz kell fordulni, különösen akkor, ha dohányzunk, vagy ha a köhögés légzési nehézségekkel vagy véres váladék felköhögésével jár együtt. A tüdőrák leggyakoribb tünete ugyanis a köhögés, de egyéb súlyos betegségeket, például COPD-t is jelezhet a nem múló köhögés.
Ezeket a tüneteket a legtöbb férfi sokszor nem veszi komolyan, pedig ha a fogyás, a fáradékonyság vagy a megmagyarázhatatlan eredetűfájdalomhosszabb ideig tart, biztosan nem normálisak. Sok betegség lehet ezeknek a tüneteknek a hátterében a fertőzésektől a depresszióig, de gyakran a hasnyálmirigy-, a gyomor- vagy a tüdődaganat jele is lehet. A megmagyarázhatatlan tüneteknek érdemes szakorvos segítségével utánajárni.
Potenciazavar jelentkezése (http://www.webbeteg.hu/cikkek/potenciazavar/2949/merevedesi-zavarok-kialakulasa) során a páciens különböző problémákat tapasztalhat: előfordulhat, hogy a merevedés minősége romlik, esetleg egyáltalán nem jön létre erekció. Más esetben a létrejött merevedés hamar megszűnik, vagy korai magömlés lép fel. Ezen eltérések hátterében ugyan gyakran állhat lelki ok (stressz, párkapcsolati problémák, kimerültség), de elsőként célszerű kizárni az esetleges, háttérben meghúzódó betegségeket. Fontos átgondolni a beteg gyógyszerszedését is, mert bizonyos gyógyszerek gyakran hozhatók összefüggésbe merevedési probléma kialakulásával. Merevedési zavarokkal érdemes urológus vagy andrológus szakorvoshoz fordulni.
Megosztás a facebookonFontos megjegyezni, hogy urológiai vizsgálatra van szükség néhány egyéb tünet esetén is: ha a péniszen vagy a heréken jelentkezik látható vagy tapintható eltérés, bőrelváltozás. Ugyanígy vizsgálatra van szükség abban az esetben, ha a beteg az ondó véressé válását vagy egyéb színváltozást tapasztal, akkor is, ha ezt nem kíséri egyéb tünet. Az urológiai szakrendelésre nem szükséges beutalót vinni, vagyis a vizsgálat előtt nincsen szükség feltétlenül a háziorvos felkeresésére.